Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
Kurumumuza Gelen Ziyaretçilere HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Zorunluluğu
29.08.2020

Ceza İnfaz Kurumlarının toplu olarak yaşanan yerler olması ve bulaşıcı hastalıklar açısından risk oluşturması nedeniyle, küresel bir salgın haline gelen ve ölümlere neden olan Koronavirüsün (Covid-19) bulaşıcılığının önlenmesi ve olası hastalık vakalarında tedaviye yönelik tedbirlerin alınması kapsamında Eylül ayı itibariyle dışarıdan temasla bulaş riskinin ve vaka sayılarının artış gösterebileceği ön görülmektedir.

      Ülke çapında COVİD-19 riski açısından tüm vatandaşların değerlendirmesinin yapıldığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilip akıllı telefonlara yüklenen uygulama veya SMS aracılığı ile temin edilebilen HES (Hayat Eve Sığar) kodu sorgulama uygulamasına başlanılmış, seyahat edecek kişiler başta olmak üzere tüm Türkiye'de yeni normale geçiş süreci ile birlikte kullanılmaya başlanılmıştır.

     Ceza İnfaz Kurumlarının da kapalı ortamlar olması ve bulaş riskinin yüksek olması nedeniyle, kurumlara ziyaret vb. nedenlerle dışarıdan gelecek tüm vatandaşların Covid-19 açısından değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır.

     Sağlık Bakanlığının Bilimsel Danışma Kurulu' nun 27.08.2020 tarihli tavsiye kararı uyarınca Ceza İnfaz Kurumlarına dışarıdan girecek kişiler açısından HES Kodu uygulamasına geçiş yapılmasının önerildiği,

     01/09/2020 tarihi itibari ile Ceza İnfaz Kurumlarına dışarıdan giriş yapacak herkes için HES Kodu uygulamasına geçilmesi, HES kodu temini noktasındaki bilgilere https://hayatevesigar.saglik.gov.tr/ linki üzerinden ulaşılabileceği, HES Kodu temin eden kişilerin, HES Kodu temini sonrası içeri alınması, HES Kodu sorgu sonucu risk taşıyan kişilerin hakları saklı kalmak üzere Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğüne alınmaması gerektirği bildirilmiştir.

     Bu kapsamda; Ceza İnfaz Kurumumuza giriş yapacak tüm vatandaşların HES Kodu alarak kurumumuza gelmesi gerekmektedir. HES Kodu almayan vatandaşların 01/09/2020 tarihinden itibaren kuruma girişleri yasaklanmıştır.

 

Adres

Yakutiye Mahallesi Çardakkayasırtı Kümeevleri No:1 38600 Bünyan/KAYSERİ

Telefon

0352 712 35 38

0352 712 30 79 - 0352 712 03 83

E-Posta

kayseri.acikisaretadalet.gov.tr